تبلیغات
گروه مهندسی برق دانشگاه تربت حیدریه - راهنمای انتخاب واحد ترم تابستان

چند دسته از دروس را میتوان در ترم تابستان اخذ کرد:

1-       دانشجویانی که درس  پایه در ترم جاری افتاده اند:

مثلا دانشجوی پیوسته برق که یکی از دروس اصلی را افتاده (مثل ریاضی 1، ریاضی 2، مدار 1) ، این دانشجو میبایست حتما حتما در تابستان این درس را در دانشگاه دیگری به صورت ترم تابستانی بردارد، به این شرط که 

a.        دانشگاه مقصد حتما دولتی باشد (ازاد و غیر انتفاعی و پیام نور نباشد).

b.        دوره به صورت حضوری برگزار گردد (مجازی و اینترنتی و ... نباشد)

c.        شرط اینکه دانشجو بتواند دروس تخصصی و پایه را در تابستان اخذ کند این است که این دروس را یک بار افتاده باشد، با اینحال اگر کسی مثلا در ترم اول ریاضی یک را افتاده و به واسطه ی آن به کلی از چارت و سایر دانشجویان عقب افتاده (مثلا نتوانسته مدار 1 را در ترم 2 بردارد و چون آنرا کلا بر نداشته، بر اساس قانون دانشگاه نمیتواند در ترم تابستانی هم آنرا اخذ کند) باز هم چنین دانشجویی  فرم اشکالات آموزشی را بر اساس آن چیزی که در همین پست آمده پر کند تا موضوع را در جلسه ی شورای آموزش مطرح شود.

 

v       دقت کنید، دانشجویان پیوسته که دروس اصلی چارت را افتاده ملزم هستند در تابستان این دروس را انتخاب کند (یعنی اجبارا باید این درسها را در تابستان بردارند، اختیاری نیست!)، در  غیر این صورت  ترم های آینده با مشکلات عدیده ای روبرو میشود (مثلا اگر ریاضی 2 را در ترم 2 بیفتید و تنتوانید آنرا تابستان اخذ کنید عملا یک سال از بقیه عقب خواهید افتاد).

 

2-      دروس عمومی:

کلیه دانشجویان کلیه گروهها میتوانند دروس عمومی را در دانشگاه های دیگر به صورت ترم تابستانی اخذ کنند (هرسال تعدادی درس عمومی در دانشگاه خودمان ارائه میشود، اگر دروس عمومی مورد نیاز شما جزو این دروس است، میبایست آنرا در دانشگاه خودمان اخذ کنید).

 

v       نکته: معمولا اخذ دروس عمومی به صورت مجازی در دانشگاه های دیگر بلامانع است، مگر اینکه آیین نامه ی جدیدی در این مورد آمده باشد، لذا قبل از اخذ دروس عمومی به آموزش دانشگاه مراجعه کنید و از آنها بپرسید (دقیقا با ذکر عنوان درس) که مثلا اخذ درس انقلاب اسلامی به صورت مجازی در دانشگاه امام رضا (ع) مشهد مورد تایید آموزش هست یا نه.

 

3-      دانشجویان ترم آخر:

اگر دانشجویی ترم آخر باشد و تنها تعدادی از دروس وی (حداکثر 8 واحد درس غیر عملی) باقی مانده باشد، امکان دارد گروه این دروس را به وی در تابستان ارائه کند تا سریعتر فارغ التحصیل شود. در این مورد میبایست از یک ترم قبل (بهمن ماه) به مدیر گروه مراجعه کنید.

 

 

v       نکته مهم: در تمامی موارد بالا ارائه ترم تابستانی و یا عدم ارائه ی آن در اختیار گروه میباشد، گروه میتواند بنا به صلاحدید برای عده ای ترم تابستانی ارائه کند.

 

v       نکته مهم:  دانشجویان ترم آخر حداکثر 8 واحد و سایر دانشجویان حداکثر 6 واحد میتوانند در تابستان اخذ نمایند.

 

 

 

 

 

روند اخذ ترم تابستانی:

 

زمان انتخاب واحد ترم تابستان از طریق آموزش دانشگاه اعلام میشود، برای دروسی که دانشگاه خودمان ارائه میدهد که مثل سایر اوقات به پرتال آموزش مراجعه کرده و درس را انتخاب میکنید، اما برای دروسی که در سایر دانشگاه ها میخواهید اخذ کنید:

 

A.       در اینترنت میگردید و یک دانشگاه دولتی پیدا میکنید که دروس مورد نظر شما را در تابستان ارائه دهد، با این شرط که برای دروس تخصصی و پایه، دوره به صورت حضوری ارائه گردد.

 

B.       دانشجو از انتشارات فرم اشکالات آموزشی را میگیرد، داخل فرم مینویسد:

 

"اینجانب ..... دانشجوی رشته ی ........  درخواست میکنم اجازه دهید درس ادبیات فارسی را در ترم تابستان به صورت مجازی در دانشگاه فردوسی مشهد اخذ نمایم."

 

یا

 

"اینجانب ...... دانشجوی رشته ی ..... با توجه به اینکه درس ریاضی 1 را در ترم بهار 94-1393 افتاده ام و این درس پیش نیاز دروس مهمی بوده و منجر به عقب افتادن من در ترم مهر ماه میشود، لطفا اجازه دهید در ترم تابستان آنرا به صورت حضوری در دانشگاه شیراز  اخذ نمایم"

 

 

پس در مورد  انتخاب دروس عمومی، در برگه اشکالات مینویسید که محل اخذ آن کجاست و به چه صورتی ارائه شده است و در مورد دروس تخصصی ذکر میکنید که قبلا آنرا افتاده اید، در یک دانشگاه دولتی میخواهید آنرا اخذ کنید و ارائه آن به صورت حضوری است.

 

v       نکته مهم: دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور مورد قبول نیست.

 

 

 

C.       فرم اشکالات را به مدیر گروه میدهید، پس از تایید مدیر گروه، فرم اشکالات آموزشی را به آموزش میبرید تا معرفی نامه برایتان صادر شود، دقت کنید معرفی نامه دقیقا بر اساس آن چیزی باشد که مدیر گروه تایید کرده است، یعنی مثلا اگر مدیر گروه تایید کرده شما انقلاب اسلامی را در تابستان اخذ کنید، حق ندارید درس معارف 1 را بگیرید.

 

 

D.       معرفی نامه را به دانشگاه مقصد برده و در آنجا انتخاب واحد میکنید. فرایندی که در دانشگاه مقصد انجام میدهید مستقل از دانشگاه ما میباشد و ممکن است کاملا متفاوت با روال اینجا باشد، لذا حتما پیگیری کنید که دروس شما در سامانه آنها ثبت شود، شهریه دروس را پرداخت کنید و در کلاسها شرکت کنید تا زمانی که امتحان گرفته میشود. پس از امتحان پیگیری کنید که نمره شما ثبت شود.

 

E.        در پایان دوره لازم است دانشگاهی که در آن مهمان بوده اید، نمرات را برای دانشگاه ما ارسال کند (برای این امر لازم است مطابق دستورالعملهای دانشگاه مقصد اقدام نمایید، یعنی اول با آنها تسویه حساب مالی کنید، سپس از آنها درخواست کنید نمرات را به صورت رسمی برای آموزش دانشگاه ما بفرستند و اینجا از کارشناس آموزش پیگیری کنید که نمره شما در پورتال ثبت شود).

 

F.        پس از ارسال رسمی نمرات، به کارشناس آموزش مراجعه کنید و پیگیری کنید که این نمرات در پرتال شما ثبت شود.

 

 

 

 

* دانشجویان مهندسی برق پیوسته که درسی افتاده اند، میبایست حتما عقب ماندگی خود را در این تابستان جبران کنند تا ترم آینده دچار مشکل نشوند.

 

Admin Logo
themebox Logo