تبلیغات
گروه مهندسی برق دانشگاه تربت حیدریه - راهنما، قوانین و مقررات انتخاب واحد

 

1-     تحصیل در دوره های روزانه و شبانه ی دانشگاه تربت حیدریه به صورت تمام وقت است یعنی دانشجو موظف است در هر ساعتی که گروه صلاح بداند در کلاس شرکت کند (اعم از روزهای تعطیل و غیر تعطیل)، با این حال سعی شده جهت رفاه حال دانشجویان برنامه در 3 یا 4 روز بسته شود. چنانچه برنامه به هر دلیلی برنامه تغییر کند و  در روزهای خالی هفته کلاس گذاشته شود، دانشجو حق هیچگونه اعتراضی ندارد.

·        چنانچه شاغل هستید و یا به هر دلیل دیگری نمیتوانید در کلاسها شرکت کنید، از ادامه تحصیل انصراف دهید، هیچ گونه همکاری با شما در مورد عدم شرکت در کلاس صورت نخواهد گرفت.

 

·        احتمال دارد برخی از کلاسها به روز جمعه منتقل شوند.

 

 

2-      برنامه گروه برق برای افرادی چیده میشود که به صورت طبیعی فرایند تحصیلی خود را طی میکنند، اگر کسی به هر عنوان در هر دوره ای درسی را خلاف چارت اخذ کرده، و یا به علت مردودی در هر مرحله ای از دیگران عقب افتاده است و یا به علت مهمانی و انتقالی و ...  مشکلی برایش ایجاد شده، گروه هیچ تعهدی برای ارائه واحد به چنین فردی را ندارد

 

3-     دروس عمومی از سوی آموزش دانشگاه چیده میشوند، میتوانید هر درس عمومی را اخذ کنید، تنها با این شرط که در چارت ارائه شده ی گروه وجود داشته باشد. اما اکیدا توصیه میشود همان دروس عمومی که مخصوص شما ارائه شده را بردارید. (تنها دانشجویان مشروط و یا کسانی که درسی افتاده اند اجازه دارند خارج از چارچوب درس عمومی بگیرند).

 

4-     حتما  انتخاب واحد خود را بر اساس چارت ارائه شده  و دروس پیشنیاز و همنیاز انجام دهید تا بعدا مشکلی برای شما پیش نیاید. مخصوصا در دروس عمومی با توجه به اینکه آئین نامه های متفاوتی وجود دارد، فقط دروسی را اخذ کنید که در چارت مستقیما به آنها اشاره شده است.

 

 

5-     دانشجویان لازم است برنامه ی درسی و امتحانی را بر اساس چارت تحصیلی گروه خود چک کنند و در صورت وجود مشکل، به مدیر گروه اعلام کنند که حل شود (مثلا اگر درسی در چارت هست ولی ارائه نشده ). میبایست حتما مشکل خود را پیگیری کنید تا قبل از انتخاب واحد و یا در بازه ی حذف و اضافه حل شود.

 

6-      برنامه امتحانی هم اکنون قابل دانلود است، این برنامه پس از حذف و اضافه قابل تغییر نیست.

 

7-     در کلیه مراحل انتخاب واحد رعایت پیش نیاز  و هم نیاز الزامی و به عهده ی دانشجو است و در صورت عدم رعایت قوانین آموزشی، آموزش دانشگاه و گروه آموزشی مطابق مقررات رفتار مینمایند.

 

 

8-     طبق برنامه ی آموزش دانشگاه، در روز آخر انتخاب واحد لیست دروس عمومی برای کلیه دانشجویان باز خواهد شد و خواهند توانست دروس مورد نظر خود را انتخاب کنند، در روزهای عادی تنهای دروس عمومی میتوانید انتخاب کنید که در چارت  ترم بندی شما وجود داشته و مدیر گروه برای شما ارائه کرده ام، اما چنانچه درس عمومی از ترمهای بالاتر میخواهید (که حتما در چارت شما وجود دارد)، روز آخر انتخاب واحد به پرتال خود مراجعه کنید و آنرا انتخاب کنید.

 

9-     مسئولیت رعایت کلیه قوانین آموزشی با دانشجو است و چنانچه در هر مرحله ای مشخص شود که دانشجو درسی را خلاف قوانین انتخاب کرده است، آموزش دانشگاه راسا تصمیم گیری میکند.  لذا چارت آموزشی را با دقت مطالعه نمایید.

 

10- در انتخاب دروس تخصصی فقط و فقط و فقط از برنامه ای که در وبلاگ ارائه شده پیروی کنید و هیچ درس دیگری انتخاب نکنید.

 

 

11- چنانچه درسی را میخواهید اخذ کنید که در گروه برق ارائه نشده است، مثلا آمار و احتمال افتاده اید، گروه برق آنرا ارائه نکرده، ولی گروه های دیگر مثل گروه صنایع و یا مکانیک آنرا ارائه کرده اند، میتوانید آنرا اخذ کنید، به شرط اینکه تعداد واحد و سرفصل درس مطابق با سرفصل و تعداد واحد گروه برق باشد، تداخل زمانی نیز نداشته باشد. برای اخذ چنین درسی باید فرم اشکالات آموزشی را پر کنید (مطابق راهنمای پر کردن فرم اشکالات آموزشی) و در آن بنویسید "" بنده دانشجوی ترم 3 مهندسی تکنولوژی مخابرات ناپیوسته میباشم، با توجه به اینکه آمار و احتمالات را نتوانسته ام پاس کنم و این درس در گروه مهندسی برق ارائه نشده است، اما با سرفصل و تعداد واحد مشابه در گروه مکانیک ارائه شده است، لطفا اجازه دهید در صورت امکان این درس را با گروه مکانیک اخذ کنم"، سپس فرم را به مدیر گروه بدهید و در صورت تایید وی، پیگیری کنید تا درس برای شما ثبت شود.

 

12- دقت کنید، تنها میتوانید با گروه های همسطح درس بگیرید، یعنی دانشجوی پیوسته نمیتواند با گروه های ناپیوسته اخذ درس کند، اما دانشجویان ناپیوسته میتوانند با گروه های پیوسته درس بگیرند. فعلا فقط میتوانید با گروه های مکانیک و صنایع درس اخذ نمایید.

 

 

 

 

13-  اگر در مورد پرتال خود مشکلی دارید (رمز خود را فراموش کرده اید، نمیتوانید وارد شوید و ...) ، باید به آموزش مراجعه کنید (خانم پهلوان یا آقای علیزاده). معمولا به صورت تلفنی هم میتوانید مشکل خود را حل کنید.

 

14- لطفا هر چیزی را طبق روالش طی کنید و از تماس تلفنی بی مورد با بنده یا سایر اساتید خود داری کنید، هنوز دیده میشود عده ای از دانشجویان بابت نمرات ترم قبل و ... مزاحم اساتید میشوند. مسئول مشروط شدن و نمرات پایین شما خودتان هستید و هیچ دلیلی وجود ندارد که بابت این مسئله مزاحم فرد دیگری بشوید و بنده نیز به شدت با اینگونه موارد برخورد میکنم.

 

15-  مجددا تکرار میکنم، برنامه را با چارت خود چک کنید (چارت تحصیلی همه ی گروهها در سایت  اصلی دانشگاه، قسمت اطلاعات گروه مهندسی برق قرار داده شده).

 

16-  اگر درسی را افتاده اید و پیش نیازی رعایت نشده یا مشروط شده اید، چارت را بررسی کنید و درسهایی را انتخاب کنید که در ترمهای آینده (2 ترم بعد) با مشکل کمتری روبرو شوید (بتوانید تعداد واحد بیشتری بیگرید، درسهایی اخذ کنید که پیشنیاز یا همنیاز تعداد واحد بیشتر و واحدهای اصلی تری باشند).

 

17- در صورتی که درسی افتاده اید و سایر گروهها آنرا ارائه کرده اند، باید به صورت کتبی درخواست خود را برای اخذ آن درس به مدیر گروه بدهید  و در صورت موافقت گروه، پیگیری نمایید تا ان درس برای شما ثبت گردد.

 

18- اگر ساعات کلاسی دو درس تداخل زمانی دارند، نمیتوانید آنها را به هیچ وجه انتخاب کنید،

 

19- اگر ساعات امتحانی دو کلاس تداخل زمانی دارند، تنها با فرم اشکالات آموزشی میتوانید آندو درس را اخذ کنید و مسئولیت عواقب آن به عهده ی شماست (معمولا در چنین مواردی مثلا اگر امتحان اول 1 ساعت و امتحان دوم 4 ساعت زمان دارد، حدود 5 ساعت به دانشجو زمان داده میشود تا هر دو امتحان را بدهد، پشت سر هم و بدون فاصله). سیستم اجازه نمیدهد شما چنین دو درسی را اخذ کنید، باید فرم اشکالات آموزشی را بر اساس راهنمای آن که در وبلاگ قرار دارد پر کنید (یعنی دقیقا شرح مشکل خود را بنویسید و بگویید به علت تداخل زمان امتحان قادر به اخذ درس نیستید و اگر اخذ نکنید عقب میمانید و ...)، فرم را به مدیر گروه بدهید تا موافقت کند با درخواست شما، سپس به آموزش (آقای علیزاده) مراجعه کنید تا درس شما را ثبت کند.

 

20-  نکته مهم:  همواره مطالبی که در این وبلاگ گفته میشود ارجحیت دارد، چنانچه دیدید برنامه ثبت شده در پرتال شما با برنامه ی وبلاگ مغایرت دارد (چه زمان درس، زمان امتحان، روز امتحان و ...) اصل برنامه ای است که اینجا ثبت شده، باید مغایرت را اعلام کرده و پیگیری کنید که رفع شود.

 

21-  

 

 

قوانین هم نیازی و پیش نیازی:

گروه آموزشی میتواند بنا به تشخصی شورای گروه و شورای آموزش نسبت به هم نیازی بعضی از دروس اقدام کند، به عنوان مثال چنانچه شما درس ریاضی 1 را افتاده اید و این درس پیش نیاز درس ریاضی 2 در ترم بعدی است، شما نمیتوانید بدون مجوز گروه درس ریاضی 2 را بردارید (هر درسی پیش نیاز درس دیگری باشد، چنانچه آنرا بیفتید نمیتوانید دروس بعدی را اخذ کنید). در این موارد باید فرم اشکالات آموزشی را از انتشارات بگیرید و مطابق زیر تکمیل کنید:

 

نکته: کلیه کسانی که هرگونه درخواستی دارند که خارج از رویه معمول میبایست انجام شود، مثلا

1-     درسی را افتاده اند و آن درس پیش نیاز دروس دیگر بوده و اکنون نمیتوانند انتخاب واحد کنند و درخواست دارند پیش نیازی آن درس تبدیل به هم نیازی شود.

2-     درسی را افتاده اند و گروه آنرا ارائه نکرده است و درخواست دارند آن درس را با گروه دیگری اخذ کنند (مثلا درس ریاضیات مهندسی را افتاده اند، حالا متوجه شده اند که گروه مهندسی مکانیک همین درس را ارائه داده و سرفصل و تعداد واحد آن با سرفصل و تعداد واحد درس ارائه شده در گروه مهندسی برق یکسان است، این عده متیوانند در صورت صلاحدید مدیر گروه این درس را با گروه مکانیک اخذ کنند.)

3-     دانشجوی ترم آخر هستند و میخواهند دروس بدون رعایت پیش نیازی برایشان ارائه شود.

4-     دانشجوی ترم آخر نیستند؛ اما تعداد واحد های انتخابی آنها از حد مجاز کمتر است و درخواست دارند درس دیگری برای آنها ارائه شود.

و ...

لازم است:

1-      به انتشارات مراجعه کنند

2-     فرم اشکالات آموزشی را تهیه نمایند.

3-     در فرم اشکالات آموزشی به طور دقیق و واضح اشکال مورد نظر خود را بنویسند، مثلا:

” بنده درس ریاضی 1 را افتاده ام و چون این درس پیش نیاز درس ریاضی 2 و معادلات دیفرانسیل و مدار 1 است، نتوانسته ام این دروس را در انتخاب واحد اخذ کنم، لذا درخواست میکنم پیش نیازی درس ریاضی 1 برای ریاضی 2 تبدیل به هم نیازی شود"

یا

"بنده دانشجوی ترم آخر هستم و با توجه به اینکه با اخذ حداکثر 24 واحد در این ترم فارغ التحصیل میشوم، درخواست میکنم این تعداد واحد را به من ارائه دهید"

یا

"بنده دانشجوی ترم 2 مهندسی مخابرات هستم و در ترم گذشته درس ریاضی مهندسی را افتاده ام، اکنون این درس با سرفصل و تعداد واحد مشابه در گروه مکانیک ارائه شده است، خواهشمند است در صورت امکان اجازه دهید بنده این درس را با گروه مکانیک اخذ کنم."

 

4-     سپس این فرم را به مدیر گروه ارائه دهند، مدیر گروه در صورت صلاحدید در هریک از موارد ذکر شده تصمیم گیری خواهد کرد.

·        دقت کنید که چنانچه درسی را به صورت هم نیاز اخذ کنید، در صورتی که آن درس را پاس نکنید تمام دورس هم نیاز شده با آن درس نیز از پرتال شما حذف خواهد شد.

 * دقت کنید، فرم اشکالات آموزشی را پر کنید و در ایام انتخاب واحد مراجعه کنید، مدیر گروه روی فرم برای شما نظر خود را خواهم نوشت و شما میبایست شخصا فرم را به کارشناس گروه، آقای علیزاده تحویل دهید و پیگیری کنید که آن چیزی که مدیر گروه روی فرم نوشته ام، اجرایی شود.  حتما حتما حتما، خودتان باید پیگیری کنید و مطمئن شوید که موارد نوشته شده توسط مدیر گروه اجرا شده و در پرتال آموزش شما قابل رویت است (مثلا اگر میخواستید ریاضی 2 را بگیرید، باید حتما حتما این درس در پرتال شخصی شما به عنوان دروس شما ثبت شود( .

 

22-توجه داشته باشید چنانچه درسی برای شما هم نیاز شد و ترم آینده درس همنیاز شده را پاس نکنید، کلیه دروس هم نیاز شده با آن هم حذف خواهد شد، حتی اگر نمره 20 گرفته باشید،  به عنوان مثال، چنانچه درس ریاضی 2 و ریاضی 1 را با هم همنیاز کنید (در چارت گروه درس ریاضی 1 پیش نیاز ریاضی 2 است) و در ترم آینده درس ریاضی 2 را 20 بیگیرید و ریاضی 1 را با 9 بیفتید، آموزش دانشگاه علاوه بر درس ریاضی 1، درس  ریاضی 2 را نیز حذف خواهد کرد.

 

23-  حق انتخاب درسی بدون رعایت پیش نیازی و هم نیازی ندارید مگر با مجوز مکتوب مدیر گروه (برای گرفتن مجوز این دروس در بازه ی حذف و اضافه مشخص خواهد شد که باید حتما همان روز مراجعه کنید تا در صورت امکان به شما مجوز بدهم). تنها به عده ای خاص مجوز اخذ درس بدون رعایت پیش نیازی داده میشود ( یعنی به عده ای که درسی یک بار افتاده اند مثلا فیزیک 1 را افتاده اند، امکان دارد اجازه داده شود فیزیک 2 و فیزیک 1 را به صورت هم نیاز اخذ کنند، در صورتی که در واقعیت فیزیک 1 پیش نیاز فیزیک 2 است.

 

 

 

Admin Logo
themebox Logo